dattel Puuviljad

Dattel

Jaga seda lehekülge või lisa järjehoidjasse

Datlid on datlipalmi viljad. Dattel on ovaalse kujuga 3-7 cm pikad ja 2-2,5 cm läbimõõduga. Värvus varieerub helepunasest kui erkkollaseni. Dattel sisaldab ühte seemet 2-2,5cm pikk ja 6-8 mm läbimõõt.

Datleid kasvatatakse traditsiooniliselt  Türgis, Iraagis, Araabias ja Põhja-Aafrikas Marokos. Islamimaades on datlid, jogurt ja piim traditsiooniliselt esimene toit Ramadaani ajal kui päike loojub. Samuti kasvatatakse dattleid Ameerikas Californias, Arizonas ja Floridas.

Kuivatatud datleid süüakse paljalt või täidetakse mandlitega, kreeka pähklitega, kommidega, apelsini- või sidrunikoorega, tahhiiniga, martsipaniga või sulajuustuga. Osaliselt kuivatatud ja täidetud dattleid võib katta siirupiglasuuriga saades maitsva suupiste. Dattleid võib ka hakkida ja kasutada paljudes magustoitudes ja hõrgutistes nagu tjines (tagines) Marokos või pudingus või muudes magustoitudes. Dattlileib, mis on teatud tüüpi kook on väga populaarne  Ameerikas.

Datleid võib veel dehüdreerida ja jahvatada ning segades teraviljaga söödetakse kariloomadele. Kuivatatud dattleid söödetakse kaamelitele, hobustele, koertele Sahhaaras. Põhja-Nigeerias lisatakse dattleid ja pipart kohalikule õllele. ning usutakse, et see teeb selle vähem uimastavaks.

Küpse datli suhkrusisaldus  on  80% ja ülejäänu on proteiinid, kiudained ja rida muid elemente kaasaarvatud boor, koobalt, vask, fluor, magneesium, mangaan, seleen ja tsink.

Indias, Pakistanis, Põhja-Aafrikas, Ghanas, Elevandiluurannikul lastakse palmist magusat mahla (nagu meil Eestis kasemahla) millest tehakse palmisuhkrut, melassi või alkohoolseid jooke.

Kagu-Hispaanias (kus on suured datliistandused) serveeritakse dattleid (tavaliselt täidetud röstitud mandliga) keeratuna peekoni sisse ning  praetakse õlis.

Retseptid datliga ja muud seotud postitused

[display-posts tag=”dattel”]

Lisa kommentaar

Sinu e-postiaadressi ei avaldata. Nõutavad väljad on tähistatud *-ga