Seesamiseemned on hariliku seesami (ld Sesamum indicum)
tillukesed lamedad seemned ja neil on pähklit meenutav, kergelt magus maitse.
Seesamiseemned võivad koorimata kujul olla kas punased, mustad, pruunid, kollased või elevandiluuvärvi. Erksad ja tumedad toonid sobivad hästi erinevate toitude kaunistamiseks. Enamasti müüakse seemneid koorituna, kuna koores sisalduv oksaalhape häirib kaltsiumi omastamist ning annab seemnetele kergelt mõrkja maitse.
Tänu kõrgele õlisisaldusele rääsuvad seemned kiiresti seega tuleks neid korraga osta väikemates kogustes.
Seesamiseemneid tuleks säilitada kuivas kohas, õhukindlalt ja valguse eest varjatult. Niimoodi hoitult säilivad nad kuni kolm kuud. Külmkapis võivad nad säilida kuni pool aastat ja sügavkülmas kuni aasta. Maitseomaduste säilitamise huvides tuleks seesamiseemneid osta alati tervetena.
Seemneid kasutatakse laialdaselt Aasias, eriti aga on nad hinnas India köögis.
Seesamiseemnete meeldivalt magusa maitse tõttu lisatakse neid erinevatele küpsetistele ja maiustustele nagu näiteks halvaa. Samuti kasutatakse rohelistest taimedest salatites, seemneid võib lisada ka pannkoogitaignasse, pirukatäidistesse ja vürtsikatesse pajaroogadesse.
Seesami pähklitaoline aroom avaldub täiel määral alles röstimisel. Röstige seemneid ahjuplaadil õhukese kihina madalal kuumusel tihti segades 10-15 minutit. Röstimine muudab seemned kuldkollaseks ja maitsvaks. Toitude vürtsitamisel on seesami maitse intensiivsem kui neid eelnevalt koos vähese soolaga uhmris purustada.
Seesamiseemned sisaldavad rohkesti väärtuslikku seesamiõli, mille sisaldus võib vastavalt sordile ulatuda kuni 50 %-ni, samuti E-vitamiini, letsitiini, niatsiini, rikkalikult taimseid valke (20-40 %),magneesiumi, rauda ning kaltsiumi. Viimast on organismil tunduvalt lihtsam omastada, kui seemned on pastaks töödeldud.
Retseptid seesamiseemnetega ja seotud postitused
[display-posts tag=”seesamiseemned”]
…